Kredyty gotówkowe

Kredyty gotówkowe w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Niegdyś pozostawały w cieniu kredytów hipotecznych, obecnie zyskują na popularności i – jak wskazują badania rynku – są zaciągane na coraz wyższe kwoty. Uzyskanie ich jest łatwiejsze niż w przypadku kredytów hipotecznych, często warto więc skorzystać z nich jako ze źródła dodatkowej gotówki w awaryjnych sytuacjach. Kredyty gotówkowe możemy podzielić na: kredyty konsumpcyjne oraz kredyty konsolidacyjne. Obok nich istnieją również karty kredytowe oraz limity kredytowe w kontach osobistych, które również stanowią źródło dodatkowej gotówki. Te formy finansowania różnią się między sobą okresem kredytowania, maksymalną kwotą, procedurami ich przyznawania.  Najlepsza porównywarka kredytów gotówkowych dostępna tutaj.

Jak wskazują badania, wnioski kredytowe wpływają do instytucji finansowych szczególnie w okresie wakacji i bezpośrednio po nich. Jest to oczywiście związane ze specyfiką potrzeb ludzkich w tych konkretnych okresach. Najpierw mamy tu bowiem do czynienia z wakacyjnymi wyjazdami, później z przygotowaniami szkolnymi i nadchodzącym okresem jesienno-zimowym. Najczęściej spotykaną formą kredytowania są kredyty konsumpcyjne, zaciągane na krótki czas, w wysokości wahającej się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dostępność usług kredytowych sprawia, że niemal każdy klient instytucji finansowej korzysta z jakiejś formy kredytowania swoich wydatków. Fakt, że kredyty gotówkowe stają się współcześnie coraz popularniejsze, nie czyni tej tematyki mniej zagmatwanej, tym bardziej, że niewiele osób szczegółowo studiuje dokumenty z nimi związane.

W ostatnich latach instytucje finansowe upraszczają procedury przyznawania kredytów. Najczęściej jedynym warunkiem jego uzyskania jest zdolność do czynności prawnych oraz zdolność kredytowa, a więc możliwość spłaty zaciągniętych zobowiązań. Z reguły tę zdolność dokumentuje się wyciągiem z konta bankowego, deklaracją PIT lub zaświadczeniem o zarobkach.

Oprocentowanie kredytów gotówkowych jest wyższe niż oprocentowanie kredytów hipotecznych czy też pożyczek hipotecznych. Są one jednak przy tym zawierane na kwoty niższe i na krótszy czas. Decydując się na kredyt gotówkowy należy jednak wziąć pod uwagę możliwość obarczenia dodatkowymi opłatami, takimi jak: prowizja za udzielenie kredytu i obowiązkowe ubezpieczenie kredytu od zdarzeń takich jak śmierć, utrata pracy czy też choroba uniemożliwiająca pracę. Wówczas spłaty zadłużenia dokonuje ubezpieczyciel. Opłaty manipulacyjne oraz oprocentowanie uzależnione są od wysokości pożyczki i rozłożenia rat w czasie. Warto dodać, że obecnie niemal wszystkie instytucje proponują możliwość ewentualnej wcześniejszej spłaty kredytu związanej z obniżeniem oprocentowania oraz kosztów przygotowania kredytu.

Elastyczność współczesnych ofert kredytowych powoduje, że propozycję odpowiadającą jego wymaganiom znaleźć może niemal każdy. Mało istotny jest również cel kredytu: często środki przeznaczane są po prostu na bieżące wydatki. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy kredytowej, powinniśmy przeanalizować wszystkie okoliczności i warunki proponowane przez instytucję finansową, by wybrać ofertę odpowiednią do naszych potrzeb.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s