Przewalutowanie kredytu mieszkaniowego

Kredyty mieszkaniowe tak samo jak inne rodzaje kredytów zawierane są w konkretnej walucie. Do najpopularniejszych walut należy oczywiście waluta Unii Europejskiej – euro, dolar amerykański, frank szwajcarski i złoty polski. Praktycznie zawsze banki zgadzają się na to aby kredyty mieszkaniowe były przewalutowywane, czyli aby zmieniona została waluta kredytu. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy i kiedy taka operacja jest dla nas opłacalna.

Zanim przejdziemy do mówienia sytuacji, w których zmiana waluty kredytu jest dla nas opłacalna oraz sytuacji, w których jest to nieopłacalne warto najpierw wspomnieć, że to jakie oprocentowanie ma/będzie miał nasz kredyt jest zależne właśnie od tego w jakiej walucie został on zawarty, gdyż każdej walucie przyporządkowywane są przez bank inne stopy procentowe.

Przewalutowanie kredytu jest korzystne wtedy, gdy wzrastają stopy procentowe waluty, w której posiadamy kredyt. W takiej sytuacji posiadanie kredytu w innej walucie będzie dla nas korzystniejsze, gdyż stopy procentowe dla tej waluty są niższe, w związku z tym, jeżeli zmienimy walutę kredytu, miesięczna rata kredytowa jaką mamy do zapłacenia zmniejszy się. Niestety sama operacja przewalutwania kredytu nie należy do najłatwiejszych. W większości przypadków zostaniemy obciążeni przez bank dodatkowymi kosztami. Ponadto operacja taka wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Większości przypadków trudności związane z przewalutowaniem kredytu wynikają z tego, że bank wymaga od nas aby zdolność kredytowa, którą posiadamy była wyższa niż w momencie kiedy zaciągaliśmy kredyt mieszkaniowy. Często zdarza się też, że bank nie wyraża zgody na zmianę waluty kredytu, gdyż oszacowane przez niego wskaźniki nie są dla nas korzystne i dla banku jest to za duże ryzyko. Decydując się na przewalutowanie – a konkretniej na zmianę waluty krajowej, w której zaciągnęliśmy kredyt mieszkaniowy, na walutę obcą powinniśmy pamiętać, że będziemy dodatkowo narażeni na ryzyko kursu walutowego, które w przypadku kredytu złotówkowego nie występowało.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s