Jak unikać pułapek w lokatach bankowych?

Nowoczesne banki detaliczne proponują w wielu przypadkach skomplikowane warunki współpracy nowym klientom. Czytanie regulaminów nawet usług oszczędnościowych to prawdziwa udręka przeciętnego człowieka, który przecież ma niewiele czasu na cokolwiek. Pułapki w lokatach bankowych oczywiście występują. Są mniejsze lub większe, ale zawsze na nich coś tracisz. Z tego powodu warto nauczyć się sztuki ich efektywnego unikania. Dzięki radom zawartym w artykule zoptymalizujesz indywidualne podejście do najpopularniejszych instrumentów oszczędnościowych. Wejdź po najlepsze lokaty bankowe porównanie http://www.inwestowaniena5.pl, dzięki nim zarobisz najwięcej.

Klasyfikacja najważniejszych pułapek w bankowości detalicznej

Banki detaliczne pragną zarobić na swoich klientach. To nie ulega jakiejkolwiek wątpliwości. Każdy człowiek zakładający lokaty bankowe lub zaciągający kredyty musi wziąć poprawę na słowa doradcy finansowego, ponieważ te nie zawsze są zgodne z rzeczywistością. Z jakimi pułapkami w lokatach bankowych musisz się zmierzyć, aby wyjść ostatecznie na swoje. Najważniejsze pułapki to: zaniżanie oprocentowania skomplikowaną budową instrumentu oszczędnościowego, automatyczne przedłużanie lokat bankowych na warunkach dla ciebie niekorzystnych długoterminowo, połączenie lokat bankowych z instrumentami rynku kapitałowego (bardziej ryzykownymi) przy twojej minimalnej wiedzy o umowie, źle skonstruowany system informatyczny banku, niemożliwość założenia lokaty promocyjnej na dowolną kwotę, stała zmiana nazewnictwa lokat, aby wywołać chaos w oczekiwaniach finansowych konsumentów.

Sposoby przeciwstawiania się pułapkom w bankowości detalicznej

Widzisz wyraźnie, że pułapek jest dość sporo. Możesz sobie z nimi jednak poradzić pod warunkiem świadomości występowania powyższych problemów. Banki najczęściej lubią prezentować bardzo wysokie stopy oprocentowania lokat, np. progresywnych, które po uśrednieniu zysków wcale nie są, aż takie atrakcyjne. Poza tym doradca finansowy pod nazwą lokaty może wciągnąć cię do realnej, ryzykownej gry na rynku kapitałowym, gdzie nie masz żadnej gwarancji uzyskania pożądanej stopy oprocentowania. Najlepiej zakładać lokaty bankowe samodzielnie za pośrednictwem internetowych modułów. Wtedy masz pełną kontrolę nad ilością zgromadzonych środków. Nie gódź się absolutnie na automatyczne przedłużenie lokaty bankowej, ponieważ bank może uruchomić niezbyt opłacalny instrument. Największą pułapką jest założenie lokaty bankowej, np. wyżej oprocentowanej od innej, ale pod warunkiem zostania faktycznym klientem placówki. Bank w zamian za wyższe oprocentowanie lokaty bankowej może żądać założenia drogiego rachunku osobistego z dowiązaną kartą kredytową. Nie jest to zbyt dobra konfiguracja z długoterminowej perspektywy, dlatego musisz uważać na wszystkie warunki oszczędzania. Niektóre z nich z oszczędzaniem mają po prostu niewiele wspólnego.

Na zakończenie

Przedstawione pułapki niestety istnieją powszechnie w standardzie funkcjonowania nowoczesnej bankowości detalicznej. Jako klient masz jednak władzę nad własnymi pieniędzmi. Czy teraz uświadamiasz sobie najważniejsze kłopoty?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s