Kiedy odmówić sobie kredytu gotówkowego?

Im bliżej wakacji tym bardziej kuszące stają się oferty kredytów konsumpcyjnych. Podobnie rzecz ma się ze świętami. Każdy kto rozważa możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego powinien odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Czy rzeczywiście jest on niezbędny, kiedy należy odmówić sobie możliwości zaciągnięcia tego zobowiązania.

Kredyt gotówkowy nie jest dobrym pomysłem gdy z trudem dopinamy domowe finanse. Rachunki za media, za telefon czy paliwo mogą zabierać nam nawet połowę pensji. Do tego dochodzą wydatki na jedzenie, dojazdy do pracy czy ubranie. Budżet zdaje się pękać w szwach. Nie trzeba być ekspertem od finansów by stwierdzić, że w tak napiętym budżecie brakuje miejsca na obsługę comiesięcznego zobowiązania.

Z drugiej jednak strony gdy domowy budżet domyka się z wielkim trudem pokusa zaciągnięcia kredytu gotówkowego zdaje się być olbrzymia. Wystarczy przecież złożyć tylko wniosek by zapomnieć o comiesięcznej dziurze w budżecie. Zapominajmy jednak, że kredyt trzeba spłacić a nagły przypływ gotówki szybko się rozpłynie. Już po kilku miesiącach taka osoba będzie na sporym minusie. Z drugiej jednak spory urlop potrzebny jest każdemu a święta przecież same się nie zrobią. Co robić w takiej sytuacji?

Odpowiedź jest oczywista. Należy oszczędzać, nawet skromne sumy pieniędzy. Jeśli po roku uzbierana kwota będzie nie wystarczająca do tego by zorganizować wyjazd zagraniczny wycieczkę można przełożyć na zimę. Podobną receptę kierujemy też do tych, którzy chcą zorganizować wystawne święta. Termin świąt jest powszechnie znany, jaki więc problem by odłożyć niezbędną sumę odpowiednio wcześniej? Zresztą można zorganizować równie udane święta ale za to mniej wystawne.

Gdy jednak pieniądze potrzebne są na inne wydatki bez, których nie możemy się obyć warto poszukać naprawdę dobrej oferty kredytowej. Jedynym ratunkiem przy bardzo obciążonym budżecie domowym jest wydłużenie okresu kredytowania. W ten sposób kredytobiorca uzyska niższą miesięczną ratę i łatwiej będzie mu dopiąć domowy budżet. Powinien też unikać kredytów gotówkowych, które związane są z koniecznością wykupienia dodatkowej polisy. Bezwzględnie należy też patrzeć na wskaźniki RRSO nie zaś na oprocentowanie nominalne. Wbrew pozorom wybór dobrego kredytu gotówkowego nie jest trudny. Wystarczy trochę chęci i cierpliwości by przeanalizować wszystkie dostępne oferty i wybrać tą, która wydaje się być najlepsza. Dobrze jest wcześniej dokładnie spisać wszystkie swoje wpływy i wydatki, w ten sposób zobaczymy jaką sumę pieniędzy możemy przeznaczyć na comiesięczną spłatę zobowiązania.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s