Kredyty-pułapki w ofercie parabanków

46135_banner_700x330

Parabanki sa firmami, które zajmują się oferowaniem atrakcyjnych pożyczek przy minimum formalności. Jednak po dokładnej analizie może się okazać, że im łatwiej otrzymać kredyt, tym trudniej może być go później spłacić…

Tak naprawdę jedynym sposobem, aby uniknąć pożyczek-pułapek jest unikanie ich jak ognia. Tego rodzaju pożyczki są obarczone bardzo wysokim procentem – RRSO takich pożyczek często wynosi nawet 100%, lub więcej! Przemyślmy więc, czy naprawdę warto pożyczać pieniądze na wczasy za granicą, lub na nowy telewizor, jeśli mielibyśmy oddać za tę przyjemność dwukrotnie tyle, co pożyczyliśmy. Sprawdź  portal bankowy – oprocentowanie w bankach, tylko dobre oferty.

Umowy pożyczkowe zwykle celowo są konstruowane w taki sposób, z użyciem skomplikowanego prawniczego żargonu, by przeciętny pożyczkobiorca nie zrozumiał wiele, lub wręcz nic, z treści tej umowy. W rzeczywistości umowa zawiera sporo kruczków prawnych i kwestii, które nie zostały dopowiedziane w trakcie zawierania tej umowy, jednakże po podpisaniu jej przez pożyczkobiorcę w świetle prawa nie zawierają nic nielegalnego. Niestety, często nie mamy możliwości na spokojnie przeczytać regulaminu udzielania pożyczek, ani umowy, oraz przedyskutować jej z kimś obeznanym w prawie. W konsekwencji podpisujemy umowy nie czytając, i później słono płacimy za swoją nieuwagę – a parabanki zarabiają.

Oferty reklamowe parabanków również są skonstruowane w taki sposób, by skusić nowych pożyczkobiorców. Obiecują one niewielkie odsetki, długi czas spłaty, minimalne raty, i wiele innych atrakcji, które mają uświadomić pożyczkobiorcę, że branie pożyczki to nie tylko konieczność, ale też przyjemność bez żadnych konsekwencji.

Co ciekawe, niektóre parabanki oferują rzeczywiście atrakcyjne pożyczki na korzystnych warunkach – trzeba je jednak umieć starannie wyselekcjonować. Podstawą przy zaciąganiu takiej pożyczki jest ścisłe dotrzymywanie terminów umów, bo zwykle za nawet minimalny czas przekroczenia terminu płatności możemy słono zapłacić. Przykładowo, firmy pożyczkowe oferują swoim pierwszym klientom pożyczkę kilkuset złotych na kilka lub kilkanaście dni, bez jakichkolwiek odsetek – i tak w rzeczywistości jest – oddajemy dokładnie tyle, co wzięliśmy, pod warunkiem, że oddamy w terminie. Co więcej, nie ma obowiązku brania kolejnych, tym razem oprocentowanych pożyczek!

Advertisements